Builder

web application developer blog

Relax Coding

Yazılımcılar, yüksek sesle müzik dinlemeyi severler. Hatta çoğunlukla dinledikleri müzik oldukça gürültülüdür de.

Bu konu hakkında daha detaylıca yazmayacağım ama şuradan Özkan Erener’in yıllar önce yazdığı “Yazılım Geliştirmeye Değişik Bir Bakış” başlıklı blogun, orijinal sitenin bu gün aktif olmaması sebebiyle başka bir blogger tarafından araklanmış yazısını, okumanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca yazımın bundan sonraki kısmında bu bloga atıflarım olacak 🙂

Yazılımcıların “müzik, gece, kahve” şeytan üçgeninde kalmalarının tek sebebi derin konsantrasyon gereksinimi elbette. Hatta yukarıdaki blogda bahsedildiği üzere aslında yazılımcılar dinledikleri müziği gerçekten duymazlar bile. Ancak ne var ki müzik ve beyin hakkında yapılan son araştırmalar, müziğin  kalp ritmimizi bile değiştirebilecek derecede bizi etkilediğini göstermektedir. Bu konu hakkında da şuradaki blogdan daha detaylı bilgi edinmek mümkün.

Bütün bunlar ışığında ve tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki:
Sakin tempoda bir müzik ile sakince yapılan kodlama, yaratıcılığı, kestirme kod kullanımını, dikkati, çok daha fazla artırmakta ve daha kararlı ürünler ortaya çıkmaktadır.

Bu amaçla bir spotifty çalmala listesi oluşturdum ve çalışırken dinlemeye başladım. Buradan da bunu paylaşmak istedim.
Çalma Listesini doğrudan Spotify uygulamanız ile açmak için buraya tıklayablirsiniz.

Keyifli Çalışmalar!

1 comment for “Relax Coding

  1. Enes Erdoğan
    10 Nisan 2016 at 15:06

    Hocam elinize sağlık , playlist gerçekten çok güzel oluşturulmuş bende oluşturduğunuz günden beri mutlaka bir başlayıp bitiriyorum. Gerçekten müzik konusu önemli bir husus dikkat konusunda ve yazıdada demiş olduğunuz gibi dinlenilen müzik gerçekten duyulmuyor ama o etkiyi vermesi çok önemli , uzun zamandır filmlerin soundtrack müziklerinde bu etkiyi hissediyorum.Hans Zimmer ve John Williams ikilisinin eserleri gerçekten bu konuda bir harikalar o odak noktasına çok kısa sürede ulaştırıyorlar.

    Tekrardan paylaşım ve çalma listesi için teşekkürler , takipteyim 🙂
    İyi çalışmalar dilerim. Happy coding

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir